EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe. Zainicjowali ją kilka lat temu Młodzi Doradcy ds. Agendy Cyfrowej przy Komisarz Neelie Kroes. Od tej pory państwa europejskie, a wśród nich także i Polska, tworzą społeczność organizującą różnorodne wydarzenia związane z programowaniem. Organizatorzy zgłaszają inicjatywy, które, po spełnieniu warunków formalnych, zostają zaakceptowane przez ambasadora CodeWeek.
Przedszkolaki ze Skibniewa już po raz piąty wzięły udział w projekcie „CodeWeek”. Każdego roku w przedszkolu zgłaszanych jest coraz więcej wydarzeń. W tym roku było ich aż 21.
Świętowanie Code Week rozpoczęło się w przedszkolu od udział w wyzwaniu Cała Polska Programuje. W ramach tego wyzwania dzieci realizowały kolejno w dniach 28IX - 9X następujące zadania: „Zaprogramuj zdrowie”, „Muzyczny kod”, „Marzę, myślę, konstruuję”, „Rysuję, maluję...koduję”, „Kubeczki od A do Z”, „Zakodowane gry planszowe”, „Gesty, symbole, bloczki - programy na różne sposoby utworzone”, „Bezpieczni w sieci”, „Pętle czyli szukamy powtórzeń w codziennych czynnościach”, „Debugowanie czyli błędy są OK”.
Od 12 do 23 X brały udział w aktywnościach z cyklu Poznajemy narzędzia do kodowania: „Wirtualna mata”, „Wirtualne puzzle”, „Lightbot”, „GeniBot”, „Scratch Junior”, „Mata do kodowania”, „Kolorowe kubeczki”, „Zakodowane klocki”, „Zakodowane zabawy w terenie”, „Zabawy z symetrią”.
Oprócz aktywności realizowanych w przedszkolu, przedszkolaki kodowały też w domu. Codziennie otrzymywały drogą online zadanie, którego rozwiązanie polegało na napisaniu za pomocą strzałek ruchu kodu drogi na macie przebiegającej zgodnie z podanym w zadaniu kryterium. Wywiązały się z powierzonych zadań znakomicie.
Udział w CodeWeek przyczynił się do podniesienia kompetencji miękkich dzieci takich jak: rozwijanie algorytmicznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów, kreatywności, umiejętności pracy w zespołach, szukania kompromisów i optymalnych rozwiązań.