WYCHOWANIE KU WARTOŚCIOM

21 grudnia 2018 r. w Zespole Oświatowym w Skibniewie podsumowaliśmy realizację projektu "Wychowanie ku wartościom". Pani dyrektor Wiesława Kapusta podczas integracyjnego spotkania opłatkowego całej społeczności szkolnej podziękowała wszystkim za zaangażowanie, uhonorowała zwycięzców organizowanych konkursów i wyraziła przekonanie, że innowacyjne metody i działania podjęte w ramach przedsięwzięcia "Z potrzeby serca" przyczyniły się do poszerzenia wiedzy dzieci i doskonalenia umiejętności w zakresie właściwych postaw i zachowań, zwłaszcza otwarcia się na drugiego człowieka. Stworzyły okazję do poszukiwania autorytetów i budowania świata wartości, pomogły w rozwijaniu zainteresowań, w szukaniu pożytecznej formy spędzania czasu wolnego.

Dzieci z klas I-III wzięły udział w warsztatach, które poprowadziła twórczyni z Podlasia p. Małgorzata Pepłowska z Ruchny. Uczniowie nauczyli się robić ozdoby choinkowe z opłatka. Dowiedzieli się o tradycjach związanych z naszym regionem. Uczestniczyli również w lekcji bibliotecznej, podczas której z zaciekawieniem wysłuchali czytanej p. Edytę Smolik baśni o dwunastu miesiącach Janiny Porazińskiej, a następnie żywo dyskutowali o wartościach, którymi warto kierować się w życiu.

Pedagog szkolny p. Iwona Benedykciuk we wszystkich klasach przeprowadziła lekcje na temat „Co to jest autorytet i kto jest dla mnie autorytetem?”. Po tych zajęciach zadaniem uczniów było wykonanie plakatu pod hasłem „Mój autorytet”. Autorzy najciekawszych prac - uczniowie III i V klasy zostali nagrodzeni, a ich plakaty wyeksponowano na korytarzu szkolnym.

Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na świąteczną dekorację klasy, którego celem było rozwijanie kreatywności dzieci i młodzieży, integracja zespołów klasowych oraz tworzenie przyjemnej, świątecznej atmosfery w szkole. Rywalizacja międzyklasowa stała się inspiracją do twórczych poszukiwań nowych form plastycznych. Spośród dziewięciu sal lekcyjnych jury wybrało trzy najpiękniej udekorowane - sale, w których uczą się klasy|: II, IV i VII.

Wychowankowie świetlicy szkolnej również włączyli się w działania związane z wychowaniem ku wartościom i wraz z opiekunami udekorowali świetlicę, stołówkę i korytarze szkolne własnoręcznie wykonanymi ozdobami. Zajęcia plastyczne, których celem było kultywowanie tradycji świątecznych, stały dla nich okazją do rozwijania wyobraźni plastycznej i zdolności manualnych. Dla tych, którzy lubią śpiewać w świetlicy zorganizowano konkurs kolęd. Pani wicedyrektor Małgorzata Filiks z zachwytem wysłuchała indywidualnych i grupowych występów dzieci. Serca jury podbili Maja Pawelec i Adrian Mąka z klasy III, którzy ex aequo zajęli I miejsce, zaś Kinga Skibniewska, Julia Telakowiec, Julia Skrzeszewska, Róża Kuć, Maja Szmurło i Oliwia Grzymała - otrzymały wyróżnienia.

W ramach realizacji projektu "Wychowanie ku wartościom" nasza szkoła włączyła się w akcję MEN Razem na Święta. Szkolne Koło Wolontariatu podjęło szereg działań mających na celu pomoc osobom potrzebującym. Od 6 grudnia wolontariusze sprzedawali własnoręcznie wykonane karty świąteczne oraz upieczone podczas „Nocy w szkole” pierniczki. Trwała też zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska w Sokołowie Podlaskim oraz darów i funduszy na zakup niezbędnych produktów żywnościowych, środków czystości, odzieży i słodyczy dla dzieci. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i ofiarności całej społeczności szkolnej udało nam się zebrać kwotę 907 zł, co przeznaczyliśmy na przygotowanie paczek świątecznych dla pięciu rodzin. Wolontariusze odwiedzali osoby chore, samotne, składając życzenia i przekazując drobne upominki. Cieszymy się, że liczna grupa rodziców i starszych, samotnych osób przyjęła nasze zaproszenie na integracyjne spotkanie opłatkowe i Jasełka Bożonarodzeniowe przygotowane przez katechetkę – p. Marzenę Skibniewską we współpracy z p. Elżbietą Derlicką i p. Edytą Smolik. Na zaproszenie pani dyrektor Wiesławy Kapusty przybył do nas Wójt Gminy Sokołów Podlaski - pan Janusz Kur, który złożył wszystkim zebranym świąteczne życzenia. Cud Betlejemskiej Nocy przeżyliśmy, jak co roku gromadząc się przy żłóbku Pana, śpiewając kolędy, łamiąc się opłatkiem, przebaczając sobie wszelkie urazy i życząc wszystkiego, co najlepsze.

Pani dyrektor życzyła, by nikt z nas nie czul się samotny, abyśmy z dziecięcą ufnością uwierzyli, że każdy z nas ma swego anioła, a także starali się być opiekuńczymi aniołami dla innych, otwierali się na ich potrzeby i problemy, przełamując bariery wiekowe, pokoleniowe, czy intelektualne. W tym dniu uczniowie wraz z wychowawcami spotkali się przy wigilijnym stole, aby podzielić się opłatkiem. Panowała atmosfera życzliwości i pojednania.

Małgorzata Patejko
Renata Pliszka
Joanna Próchenko